Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Vlastné bývanie alebo podnájom?

Pridané: 20.9.2022

Výber bývania súvisí s riešením mnohých otázok. Prvou z nich je voľba, či idem do kúpy alebo prenájmu. 

Vlastné bývanie alebo podnájom?

Výber bývania súvisí s riešením mnohých otázok. Prvou z nich je voľba, či idem do kúpy alebo prenájmu. Obe majú svoje špecifiká. Pozrime sa spolu na výhody oboch variantov, ktoré vám pomôžu rozhodovanie uľahčiť.

Rôzne finančné zaťaženie bývania

Prvou otázkou, ktorú by ste mali vyriešiť, je otázka vašich finančných možností. Máte vlastné financie na kúpu bytu? Ste ochotní vziať si hypotéku a upísať sa na desiatky rokov? V tom prípade možno nemusíte uvažovať o prenájme. Chce sa vám dávať peniaze za niečo, čo nikdy nebude vaše? Nechcete sa viazať alebo chcete svoje peniaze použiť inak? V tom prípade prichádza do úvahy prenájom. Na Slovensku až 90 % ľudí býva vo vlastnom, no počet priaznivcov bývania v prenájme pomaly rastie.

Podnájom ako západný štýl bývania

Na západe ( Rakúsko, Francúzsko, Veľká Británia) je život v prenajatom byte veľmi obľúbený. Až polovica ľudí často nemá potrebu vlastniť byt a radšej strávia celý život v prenájme. Prečo? Odpovedí môže byť viac. Človek nie je viazaný na jedno miesto, nemá starosti s nehnuteľnosťou a v prípade potreby nie je problém nájsť si pomerne jednoducho iné bývanie, niekde inde. Zmena je teda oveľa jednoduchšia a menej finančne náročná, ako by tomu bolo v prípade vlastnej nehnuteľnosti s 30-ročnou hypotékou.

Istota a pocit domova vo vlastnom bývaní

Klasickým modelom slovenskej domácnosti je bývanie vo vlastnom. Ideálne, ak je už splatené a platíte iba mesačnú réžiu. To je naša najväčšia istota. Ak nie ste zadlžení na 30 rokov a byt je váš, je to bezkonkurenčne najlacnejší variant vlastného bývania v našich podmienkach.

Ak máte to šťastie a disponujete viacerými bytmi, môžete ich prenajímať a relatívne slušne na tom zarobiť. Jednak ich cena časom rastie, a jednak máte pravidelný mesačný príjem. Tu už však treba brať do úvahy aj daň z príjmu z prenájmu nehnuteľností a starosti spojené s údržbou a prenájmom nehnuteľnosti tohto typu.

Vlastné alebo prenajaté bývanie

Predchádzajúcou vetou, samozrejme, nechceme pochovať prenájom ako taký a postaviť sa jednoznačne za kúpu vlastného bývania. Voľba, či si kúpiť vlastné bývanie alebo si niečo prenajať, závisí od mnohých faktorov. Rozhodnutie by vždy malo byť v súlade s vašou dlhodobejšou stratégiou a plánom a je vo vašich rukách.

Rada pri rozhodovaní znie jednoducho. Ak hľadáte iba dočasné bývanie, rozhliadnite sa skôr po peknom prenájme. Ak sa plánujete usadiť, stavte na vlastný byt či dom. Vždy však vyberajte zodpovedne a nechajte si poradiť odborníkom, ušetríte si tak kopec starostí.